News

2014 MSBOA District 5 Solo & Ensemble Schedule

Posted by admin on Jan 24, 2014 - 10:25 AM  •  Filed under: highschool  •  2084 reads

Picture 0 for 2014 MSBOA District 5 Solo & Ensemble Schedule


The 2014 MSBOA District 5 Solo & Ensemble Festival Schedule for Bay City Western is below. The festival takes place on Saturday, February 8, 2014 at Owosso High School. Transportation is not provided.



D5 HS 2014 S&E Owosso HS - Owosso HS (2/8/2014)



Auburn Bay City Western HS (5048)


TimeLeaderPerformersInts.Perf. TypeSectionJudge
8:00 AM
Shelby McGuire
Alex Aspin
Marea Wishowski
Emily Gunther
Breanna Summers
Flute
Quintet
Section 2
Tonya Brown-Nugent
8:32 AM
Mason Pashak
 
Bb Clarinet
Solo
Section 4
Kellie McInchak
8:32 AM
Marybeth Pfund
Justin Holloway
Trombone
Duet
Section 9
Peter Makar
8:56 AM
Anna Wishowski
Allysen Yurgaites
Danielle Premo
Megan Stecker
Bb Clarinet
Quartet
Section 4
Kellie McInchak
8:56 AM
Elizabeth Grocholski
Emily Bargeron
Marimba
Duet
Section 11
Suzanne Gainforth
9:12 AM
Madelina Winzeler
Emily Gunther
Flute
Duet
Section 1
Christine A. Kliewer
9:12 AM
Ashlyn Pinter
Keira Damaska
Flute
Duet
Section 2
Tonya Brown-Nugent
9:20 AM
Meghan Zalucha
Emily Reitzel
Cassie Freeman
Anna Cole
Cor/Trp/Flg
Quartet
Section 7
Steve Burns
9:28 AM
Owen Deming
Patrick Markey
Brass Ens
Duet
Section 8
Ken Bauman
9:36 AM
Madelina Winzeler
Mason Pashak
Woodwind Ens
Duet
Section 3
David Williams Fitts
9:36 AM
Dan Hergenreader
Zach Urbanski
Trombone
Duet
Section 9
Peter Makar
9:44 AM
Kelsey Doud
Dakota Paten
Sarah Jones
Morgan Pingot
McKenna Packard
Brass Ens
Quintet
Section 8
Ken Bauman
9:44 AM
David Winzeler
 
Trombone
Solo
Section 9
Peter Makar
10:15 AM
Cailynn Aumock
 
Oboe
Solo
Section 3
David Williams Fitts
10:23 AM
Troy McKee
Autumn Arsenault
Woodwind Ens
Duet
Section 3
David Williams Fitts
10:23 AM
Jarod Bruzewski
Andrew Belger
Nick Jacobs
Percussion Ens
Trio
Section 11
Suzanne Gainforth
10:31 AM
Elizabeth Grocholski
 
Mixed Perc
Solo
Section 11
Suzanne Gainforth
10:39 AM
Megan Stecker
Erika Polaski
Woodwind Ens
Duet
Section 3
David Williams Fitts
10:39 AM
Nathan Grocholski
 
Bb Clarinet
Solo
Section 4
Kellie McInchak
10:47 AM
Chase Packard
 
Horn
Solo
Section 8
Ken Bauman
10:55 AM
Phillip Markey
 
Piano
Piano Solo
Section 12
Gregory Adamus
11:03 AM
Tricia Depcinski
 
Bb Clarinet
Solo
Section 4
Kellie McInchak
11:27 AM
Madelina Winzeler
 
Flute
Solo
Section 1
Christine A. Kliewer
11:43 AM
Grace Trombley
 
Oboe
Solo
Section 3
David Williams Fitts
11:43 AM
Evan Barton
Emily Bargeron
Percussion Ens
Duet
Section 11
Suzanne Gainforth
1:32 PM
Kassie White
Christina Hilden
Bb Clarinet
Duet
Section 4
Kellie McInchak
1:40 PM
Anna Cole
Patrick Keeley
Mixed Chamber
Duet
Section 10
Jay Gainforth
2:04 PM
Conner Bloomfield
 
Trombone
Solo
Section 9
Peter Makar
2:12 PM
Katarina Hilden
Ryan Ralph
Brass Ens
Duet
Section 10
Jay Gainforth
2:20 PM
Peter Nowak
Zach Lalonde
Trombone
Duet
Section 9
Peter Makar
2:28 PM
Danielle Larsen
Cassie Freeman
Cor/Trp/Flg
Duet
Section 8
Ken Bauman
2:36 PM
Katarina Hilden
 
Bar/Euph
Solo
Section 10
Jay Gainforth
3:31 PM
Christina Hilden
Kassie White
Tricia Depcinski
Bb Clarinet
Trio
Section 2
Tonya Brown-Nugent
3:31 PM
Tyler Kilvington
 
Cor/Trp/Flg
Solo
Section 8
Ken Bauman
3:39 PM
Aaron Rajewski
 
Alto Saxophone
Solo
Section 6
David Abbott
3:47 PM
AJ Cuesta
Hope Garcia
Alto Saxophone
Duet
Section 6
David Abbott
3:47 PM
Tyler Kilvington
Conner Bloomfield
Brass Ens
Duet
Section 8
Ken Bauman
3:55 PM
Kayla Lee
 
Bb Clarinet
Solo
Section 2
Tonya Brown-Nugent
3:55 PM
Benjamin Gillman
 
Snare
Solo
Section 11
Suzanne Gainforth
4:03 PM
Aaron Rajewski
Alexis Sikes
Hope Garcia
Justen Self
AJ Cuesta
Alto Saxophone
Quintet
Section 6
David Abbott
4:19 PM
Alexis Sikes
 
Alto Saxophone
Solo
Section 6
David Abbott
4:27 PM
Benjamin Gillman
Nathan Summers
Taylor Stepanski
Percussion Ens
Trio
Section 11
Suzanne Gainforth